ask.fm    YouTubeFacebook
zBLOGowani.pl

Monday, July 29, 2013

[PL/ENG] Tomboy - Stereotypy i ich łamanie / Tomboy - break stereotypes

Cześć!
Jestem Ayako i część z was może mnie kojarzyć jako adminkę fanpage „Polish Tomboys” na facebooku. Dzisiejsza notka poruszy temat stereotypów. Jakie są najczęstsze stereotypy związane z tym stylem życia? Na wstępie chcę też zaznaczyć, że oczywiście każdy człowiek jest inny i nie mam zamiaru nikogo urazić tym, co będę tu pisać. W swoich wypowiedziach co do każdego stereotypu będę uogólniać, czyli jak jest z większością. Musicie wziąć pod uwagę, że są też wyjątki do każdego przykładu.

Hi! I’m Ayako and some of you may know me as „Polish Tomboys” fanpage admin on facebook.
Today’s post will address the stereotypes issue. What are the most frequent stereotypes related with this lifestyle? On the beginning I want to note that every person is different and I don’t plan to hurt anyone’s beliefs with my words. In my statements to every stereotype I will generalize, how it is with most of tomboys. You must consider that there are some exceptions to every one of the examples.
1. Tomboy = lesbijka.
Jest to naprawdę najczęstsza myśl związana z byciem tomboy. Wszystkie tomboy od razu muszą pałać wielką miłością do tej samej płci. Osobiście znam sporo dziewczyn które reprezentują ten styl i są homoseksualne, jednak znam też hetero i biseksualne dziewczyny. Bycie tomboy nie zamyka od razu w szufladce z napisem „homoseksualność”.
2. Chcemy być chłopakami.
Kolejny błąd. Urodziłyśmy się kobietami i jesteśmy nimi i dobrze nam z tym. Może i czasami nie akceptujemy swojego ciała, ale mało osób w pełni akceptuje swój wygląd. Każdy chciałby zrzucić lub przybrać trochę kilogramów, mieć dłuższe nogi albo oczy innego koloru. To zupełnie normalne i to że tomboy chce np. mieć mniejszy biust nie oznacza, że chce przestać być kobietą.

1. Tomboy = lesbian. 
This is the most frequent opinion related with being a tomboy. Every tomboy must be strongly in love with the same sex. Personally, I know a lot of girls who represent that style and they are homosexual indeed, but I also know heterosexual and bisexual tomboys. Being a tomboy doesn’t mean being a homosexual.
2. We want to be boys. 
Another mistake. We were born women and we are women and we feel good with that way. Maybe sometimes we don’t accept our body, but just small amount of people accept their appearance fully. Everybody wants to lose or gain some weight, have longer legs or different eyes color. It’s totally normal and if tomboy for example wants to have smaller breast, that doesn’t mean that she wants to stop being a woman. 

3. Nie dbamy o siebie
Nic bardziej mylnego. Dużo osób mówi, że tomboye to po prostu dziewczyny którym nie chciało się dbać o siebie więc poszły na łatwiznę, ścięły włosy na krótko i się zaniedbały. Znam naprawdę dużo tomboy i żadna z nich nie jest zaniedbana. Powiedziałabym nawet, że niektóre z nich dbają o siebie jeszcze bardziej niż „normalne” dziewczyny które znam. I tak, wbrew ogólnemu przekonaniu – GOLIMY NOGI.
4. Zawsze dominujemy w związku i w łóżku
Jeżeli już tomboy jest lesbijką, istnieje przekonanie, że zawsze jest to dominująca strona związku. I po raz kolejny muszę was zawieść – nie zawsze. To, że wyglądamy jak wyglądamy nie oznacza że będziemy męską stroną związku. Bo na przykład gdy dwa tomboy'e będą ze sobą to co, będą dwie dominujące strony? To już zależy tylko i wyłącznie od charakteru osoby.

3. We do not take care of ourselves.
Nothing could be more false than that. A lot of people say that tomboys are just girls who don’t want to take care of themselves, so they cut their hair, and neglect themselves. I know a really big amount of tomboys, and none of them is neglected. I can even say that most of them are taking care of themselves more than “normal” girls that I know. And yes – WE SHAVE OUR LEGS. 
4. We always dominate, in relationship and in bed. 
When tomboy is a lesbian, there is this weird belief that she is the dominant half of relationship. And I must disappoint you one more time – not always. Yes, we look like boys, but that doesn’t mean we will be the dominant part. Well for example, if two tomboys would be in a relationship, there would be two dominant halfs? This depends on each persons character. 
5. Wzięło się to od k-popu
Nie wiem dlaczego, ale bardzo dużo osób twierdzi, że tomboy to pojęcie zarezerwowane tylko dla chłopczyc które słuchają k-popu, że właśnie stamtąd się to wzięło. Podejrzewam, że powodem takiego myślenia jest to, że większość osób które tak uważają, miały styczność z Amber z f(x) jako z pierwszym tomboyem którego widziały. Jednak tomboy jest pojęciem amerykańskim, oznaczającym po prostu chłopczycę, nie chłopczycę słuchającą k-popu.
6. Tomboy to po prostu transwestyta
photo: TB Models


photo: TB Models
Tomboy=/=transwestyta. Kiedyś właśnie założycielka tego bloga, Alex, ładnie to opisała i pozwolę sobie ją zacytować „Tomboye nie są transwestytami, ponieważ transwestyci przebierają się dla własnej satysfakcji, (głównie seksualnej) w płeć przeciwną, a bycie tomboyem jest stylem życia, czyli jest się nim ciągle i stale, bo jest nam tak z tym dobrze a nie żeby się spełnić pod różnymi znaczeniami tego słowa.”

5. It all began with k-pop.
I don’t know why, but a lot of people think that tomboy is a world reserved for boyish girls who listen to k-pop, that I all began with it. I think the reason for this is that a lot of people who think that, Amber of f(x) was the very first example of tomboy. But tomboy is an American word and it means a boyish girl, not a boyish girl who listen to k-pop.
6. Tomboy is just a transvestite 
Tomboy=/=transvestite. Once, initiator of this blog, Alex, described this neatly and I would like to quote her. “Tomboys are not transvestites, because transvestites change into other sex clothes, for their own satisfaction (mostly sexual), and being a tomboy is a lifestyle, that means we are tomboys always and permanently. We do this because we feel better that way, not because of some satisfaction.” 

7. Bieber-like.
Kolejnym stereotypem jest to, że wszystkie ubieramy się i ścinamy włosy „na biebera”. Nie wszystkie, naprawdę. Chociaż ja osobiście mam tak ścięte włosy, bo muszę mieć grzywkę, bo nie lubię swoich brwi, tak dużo dziewczyn ma bardzo zróżnicowane fryzury. Pozwolę sobie użyć zdjęć modelek z TB Models.
7. Bieber-like
Another stereotype is that we all dress and do hairstyles “Bieber-like”. Not all, really. Although my haircut is like that, because I must have my eyebrows covered, because I don’t like them, but a lot of girls have a very different hair. I will use photos of models from TB Models.
photo: TB ModelsTo na razie tyle! Możecie napisać z jakimi wy spotkaliście się stereotypami i co o nich sądzicie. Chciałabym też podziękować wszystkim tomboy które pomogły mi w zbieraniu wszystkich stereotypów, bez was nie dałabym rady <3 Jeżeli macie jakieś pytania zapraszam na ask

That’s all for now! you can write the stereotypes you’ve met with and what do you think about them. I would like to thank every tomboy who helped me with collecting all of the stereotypes, I couldn’t do it without you <3 If you have any questions - > ask

12 comments:

 1. Mnie najbardziej irytuje ten stereotyp o lesbijkach. Nie każdy tomboy to homoseksualistka, nienawidzę jak zaraz za taką osobą wołają "lesba" -- Bardzo dobrze dobrana argumentacja! Obalamy stereotypy, proszę państwa! ^^

  ReplyDelete
 2. Jejku, strasznie podoba mi się to, jakie tematy są poruszane na tym blogu. Mimo że sama nie jestem tomboy'em to kiedyś, mając bardzo krótkie włosy ubierałam się dość chłopięco. Wtedy to zaczęły się doczepki, że wyglądam jak chłopak i pewnie jestem lesbą albo coś (raz nawet miałam dostać łomot od dresów z innego osiedla dlatego, że wyglądam jak rasowy pedał ). Teraz mam dłuższe włosy i już nie jestem mylona z chłopcem xD W tym artykule podoba mi się argumentacja. Jest jasna i dobra po prostu. Dokładnie tak jak komentarz wyżej : Obalamy stereotypy, a raczej wy obalacie, ja mogę dopomóc ^^
  Podsumowując : bardzo dobry artykuł, polecam :3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie sugerujcie się moim imieniem i nazwiskiem u góry komentarza. Jestem dziewczyną XD

   Delete
 3. Zgadzam się prawie ze wszystkim co napisałaś...
  Mianowice chodzi mi o punkt 2:,, Chcemy być chłopakami.
  Kolejny błąd. Urodziłyśmy się kobietami i jesteśmy nimi i dobrze nam z tym.''.
  Moim zdaniem powinnaś uwzględnić możliwość istnienia tomboya, który chciałby być prawdziwym chłopcem ^-^'

  ReplyDelete
 4. Takich ludzi wtedy nazywa sie transseksualnymi C:

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wyżej był wspomniany przez Ciebie (Alex) cytat: ,, bycie tomboyem jest stylem życia, czyli jest się nim ciągle i stale, bo jest nam tak z tym dobrze a nie żeby się spełnić pod różnymi znaczeniami tego słowa''.
   Czyli jeżeli tomboy nie chce być prawdziwym chłopakiem to jest tomboyem, a jak chce to już nie jest tomboyem tylko transseksualistą? Skoro taka dziewczyna się nie przebiera tylko prowadzi taki styl życia, bo tak się czuje dobrze tylko myśli sobie, że w sumie fajnie byłoby urodzić się prawdziwym chłopakiem to już nie może nazywać siebie tomboyem tylko transseksualistą?

   (Przepraszam, że tak zawile, mam nadzieję, że zrozumiałaś o co mi chodzi ^-^')

   Delete
  2. "Czyli jeżeli tomboy nie chce być prawdziwym chłopakiem to jest tomboyem, a jak chce to już nie jest tomboyem tylko transseksualistą?"
   tomboy to inaczej chłopczyca czyli styl mody/życia, który objawia się maskowaniem kobiecych cech fizycznych i nadanie smukłej chłopięcej sylwetki, czy też poprzez krótkie włosy.
   transwestyta to osoba, która upodabnia się do płci przeciwnej w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej bądź seksualnej
   natomiast transseksualista to osoba, która chce być zaakceptowana jako osoba płci przeciwnej fizycznie i dąży do tego poprzez operacje oraz terapię.

   mam nadzieję że o to Ci chodziło

   Delete
 5. niektórzy mówią, że to dla szpanu ;_;

  ReplyDelete
 6. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 8. Ja osobiście najczęściej spotykam się ze stwierdzeniem iż chce być chłopakiem (tylko ze strony żeńskiej) wtedy odpowiadam ,,nawet gdybym była chłopakiem i tak bym nie zwróciła na ciebie uwagi". Raz nawet siedziałam sobie na ławce w parku z chłopakiem naprzeciwko placu zabaw i w pewnej chwili podeszły do nas jakieś dzieciaki i zaczęły wołać ,,Patrzcie geje!"

  ReplyDelete